Filozofická fakulta Masarykovy univerzity - polonistika

09.10.2023

Česká polonistika slaví 100 let !

Na Filozofické fakultě v Brně byl lektorát polského jazyka otevřen v letním semestru studijního roku 1923/24. Lektorem polštiny byl jmenován Maxmilián Kolaja, který se tak stal prvním brněnským polonistou a zároveň průkopníkem celého oboru. Postupem času byly dva jazykové kurzy (pro začátečníky a pokročile) doplňovány o další předměty: mluvnice, dějiny polské literatury, dějiny Polska. Do roku 1949/1950 existovaly dva typy studia: odborné v rámci slavistiky a pedagogické (učitelství pro střední školy). Rok 1950/1951 přináší rozsáhlou reformu studia a zavedeni základních a průvodních oborů. Od 60. let 20. stol. polonistickou výuku a výzkum zajišťovalo oddělení slovanských literatur, tedy součást katedry slovanských literatur, divadelní vědy a filmové vědy, později katedry ruské a sovětské literatury a slovanských literatur.

Stejně jako na celou českou polonistiku mělo i na brněnské polonistické pracoviště negativní vliv období normalizace, jež přinesla výrazné zpomalení či dokonce ohrožení dalšího rozvoje oboru. I v Brně se objevily názory, že by měl být tento obor na tehdejší Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně zcela zlikvidován. Díky vytrvalosti vyučujících se však podařilo polonistiku stabilizovat a ubránit ji před politickými zásahy v době, kdy byla spolupráce s Polskem oficiálně zapovězena.

Tato skutečnost významně přispěla k tomu, že se polonistika spolu s rusistikou mohla stát stěžejním oborem obnoveného brněnského slavistického pracoviště a že v 90. letech 20. stol. bylo možno přistoupit k její modernizaci, tzn. zavedení jednooborového studia a evropských standardu do výuky jazyka, získání místa zahraničního lektora (od r. 1991), zavedení řady volitelných předmětů, zavedení nového oboru zaměřeného na překlad, tlumočení, obchodní polštinu a nefilologické disciplíny (základy práva, ekonomie, marketingu cestovního ruchu, IT), obohacení možností studia polonistiky a pravidelné přijímací řízení. Polonistika navázala spolupráci s mnoha institucemi z mimoakademické sféry a začala se výrazně podílet na kulturních akcích a výzkumných projektech.

Mezi nejvýznamnější učitele brněnské polonistiky patří kromě M. Kolaji: Adolf Kellner, prof. Josef Kurz, prof. Frank Wollman, doc. Jiří Krystýnek , prof. Jarmil Pelikán, Irena Hrabětová, prof. Krystyna Kardyni-Pelikánová, prof. Ivan Dorovský , prof. Ludvík Štěpán.

Dnešní polonistiku tvoří učitelé: Mgr. Roman Madecki Ph.D., Mgr. Renáta Putzlacher Buchtová Ph.D., Mgr. Katarzyna Barna Krawczyk Ph.D., Mgr. et Mgr. Michal Przybylski a externí vyučující: doc. Mgr. Roman Baron Ph.D., Mgr. Markéta Páralová Tardy Ph.D.

Díky své pedagogické, badatelské, popularizátorské i kulturní činnosti Semináře západoslovanských jazyků a literatur při Ústavu slavistiky FF MU, brněnská polonistika úspěšně obhájila svou pozici mezi ostatními filologiemi na Masarykově univerzitě a stala se jedním z tradičních oborů. V současné době studenti mají možnost studovat polštinu jednooborově se specializací (Polská kulturní studia nebo Polština pro profesní a obchodní praxi), nebo v kombinaci s jiným programem. Brněnskou polonistiku rádi navštěvují polští vědci a spisovatele např. Olga Tokarczuk, Ewa Lipska, Wojciech Bonowicz.

© 2023 Polské stopy v Brně. Všechna práva vyhrazena.
Žaneta Ševčíková, Dagmar Haladová 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky