Olga Tokarczuk

02.10.2023

Polská spisovatelka, esejistka, autorka scénářů a feministka. Před spisovatelskou dráhou se věnovala psychologii, kterou vystudovala na Varšavské univerzitě. Proto v její tvorbě můžeme často nalézt psychologické a mystické prvky. Sama se netají tím, že je obdivovatelkou C. G. Junga. Do širšího podvědomí čtenářů vstoupila svým třetím románem Pravěk a jiné časy, který byl v Polsku mimo jiné oceněn prestižní Cenou nadace Kościelských. Autorka je také několikanásobnou laureátkou ceny Niké – odborná porota jí ocenění udělila za román Běguni (2008) a později za opus magnum Knihy Jakubovy (2015), zatímco v hlasování čtenářů zvítězila již pětkrát. V roce 2019 převzala Nobelovu cenu za literaturu za "vypravěčskou představivost, která s encyklopedickou vášní překračuje hranice jako svébytná forma života". Její knihy byly přeloženy do více než dvaceti jazyků. Tokarczuková je rovněž společensky angažovaná, aktivně se zasazuje o práva zvířat, ochranu životního prostředí či zrovnoprávnění LGBT+ komunity.  

Olga Tokarczuková a Brno

Spisovatelka se netají tím, že má k Česku dlouhodobě blízký vztah. Bydlí téměř u českých hranic nedaleko Broumova a jak sama říká: "Mám asi nějakou českou karmu. Bydlím 200 metrů od české hranice. Čím jsem starší, tím jsou vazby silnější." Brno navštívila poprvé v roce 2003, poté v roce 2012, kdy pro čtenáře připravila autorský večer s názvem Olga Tokarczuková a démoni Kladské kotliny v místogalerii Skleněná louka (ul. Kounicova). Naposledy měli čtenáři možnost setkat se s autorkou na literárním večeru v roce 2017 v rámci festivalu Dny polské kultury v Knihovně Jiřího Mahena (ul. Kobližná).

© 2023 Polské stopy v Brně. Všechna práva vyhrazena.
Žaneta Ševčíková, Dagmar Haladová 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky